
Jakie są rodzaje i metody druku?
Drukowanie obecnie jest tak powszechną czynnością, że coraz rzadziej zastanawiamy się, w jaki sposób się odbywa i jakie niesie za sobą możliwości. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe metody druku oraz ich rodzaje. Ta wiedza jest niemal niezbędna w sytuacji, kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług drukarni oraz wydrukowanie większej ilości odbitek. Oczywiście współczesne czasy umożliwiają również wysokiej jakości wydruki wykonane w warunkach domowych przy pomocy choćby drukarek laserowych oraz drukarek atramentowych dostępnych w sklepie internetowym DMD tonery. Natomiast z ich ewentualnymi usterkami świetnie sobie radzi DMD serwis drukarek Rzeszów.
Metody druku
Zasadniczo istnieją trzy metody druku: wklęsły, wypukły oraz płaski. Każdą z nich można podzielić na techniki uzależnione od sposobu przenoszenia obrazu na dane podłoże drukowe (najczęściej jest to papier). Odmienne techniki podyktowane są różnym potrzebom i wykorzystywane są w rozmaitych przypadkach. Współczesne drukarnie wykorzystują najczęściej trzy techniki druku: druk cyfrowy, druk offsetowy oraz sitodruk.
Zalety i wady druku cyfrowego
Mimo że postęp techniczny jest olbrzymi, trudno powiedzieć o istnieniu jednoznacznie najlepszego rodzaju druku. Każda technika ma swoje wady i zalety, co pozwala na wybór danej opcji w odniesieniu do konkretnych oczekiwań. Dużą popularnością cieszy się obecnie druk cyfrowy, który doceniany jest najbardziej za niską cenę pojedynczej odbitki oraz szybką realizację zlecenia, praktycznie od ręki. Przy wykorzystaniu tej techniki warto szczególnie drukować zamówienia niskonakładowe. Wadą natomiast jest gorsza jakość odbitek w porównaniu do innych rodzajów druku oraz nieopłacalność cenowa w przypadku wysokonakładowego zamówienia.
Plus i minusy druku offsetowego
Druk offsetowy jest wręcz dedykowany wysokonakładowym zamówieniom ze względu na opłacalność cenową w takim przypadku. Samo w sobie drukowanie przy użyciu tej techniki jest dość drogie, lecz im więcej egzemplarzy, tym niższy koszt jednej sztuki. Ponadto druk offsetowy dostarcza wysokiej jakości egzemplarze, co szczególnie jest w cenie w branży wydawniczej oraz reklamowej.
Przeznaczenie sitodruku
Druk sitowy to rodzaj druku, który wykorzystuje się przy produkcji różnych przedmiotów z nadrukami, jak np. gadżety reklamowe. Przy użyciu tej techniki można zadrukować rozmaite materiały, wśród których możemy wyróżnić: plastik, drewno, tkaniny oraz inne. Wytrzymałość nadruku jest naprawdę duża, co zapewnia jego trwałość choćby podczas prania odzieży. Oczywiście po większej ilości prań nadruk może ulec uszkodzeniom - wszystko zależy oczywiście między innymi od wykorzystywanych przy produkcji materiałów.
Współcześnie korzysta się z olbrzymiej ilości rodzajów druków, które sprawdzają się w odmiennych sytuacjach: druk UV, druk UV LED, druk lateksowy, druk solwentowy oraz inne.
Komentarze